Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №820/16436/14 Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №820/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №820/16436/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" липня 2015 р. м. Київ К/800/64297/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Горбатюка С.А.,

Шведа Е.Ю.,

розглянула у порядку письмового провадження касаційну скаргу Шевченківської центральної районної лікарні на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Шевченківської центральної районної лікарні про зобов'язання виконати пункти 1, 2, 4 вимоги від 27.05.2014 року № 750-15/1323,

ВСТАНОВИЛА:

Державна фінансова інспекція в Харківській області - звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати Шевченківську центральну районну лікарню виконати п.п. 1, 2, 4 вимоги від 27.05.2014 №750-15/1323, а саме:

- забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 87489,49 гривень,

- провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 30777,50 гривень.

- забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих КЗОЗ "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075,59 гривень.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області задоволено частково. Зобов'язано Шевченківську центральну районну лікарню виконати п.4 вимоги Державної фінансової інспекції в Харківській області від 27.05.2014 року № 750-15/1323, а саме: забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих КЗОЗ "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075 (сім тисяч сімдесят п'ять) грн. 59 коп. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 року скасовано постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року у частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийнято у цій частині нову постанову, якою адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Шевченківську центральну районну лікарню виконати пункти 1,2 вимоги від 27.05.2014 р. №750-15/1323, а саме: забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 87489,49 грн., провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 30777,50 грн. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року залишено без змін.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

На підставі частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Куп'янською міжрайонною державною фінансовою інспекцією, відповідно до розділу VI п.6.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Харківській області на І квартал 2014 року, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Шевченківської центральної районної лікарні за період з 01.05.2012 по 31.01.2014 року, за результатами якої складено акт від 19.05.2014 №750-20/49, який підписано без заперечень.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ та п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 р. №550, головному лікарю Шевченківської центральної районної лікарні надіслано вимогу про усунення в повному обсязі виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань від 27.05.2014 р. №750-15/1323 з терміном виконання до 27.06.2014 року.

Контролюючий орган в своїй вимозі від 27.05.2014 р. №750-15/1323 зобов'язує Шевченківську центральну районну лікарню вчинити дії, а саме: п.1 - забезпечити повернення необґрунтовано нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 95245,94 грн., в тому числі: нарахованої та виплаченої заробітної плати за фактично невідпрацьований час в загальній сумі 2741,18 грн., нарахованої та виплаченої заробітної плати за підвищені оклади в загальній сумі 3840,96 грн., нарахованої та виплаченої заробітної плати за підвищені оклади працівників зі шкідливими умовами праці в загальній сумі 88663,80 грн.; п.2- провести перерахунок та звірку взаєморозрахунків з Пенсійним фондом України на суму зайво нарахованого та перерахованого єдиного соціального внеску в загальній сумі 33166,86 грн.; п.3- стягнути з винних осіб кошти в загальній сумі 13928,65 грн. за безкоштовно видане молоко працівникам лікарні зі шкідливими умовами праці внаслідок проведення атестації робочих місць з порушенням законодавства; п.4- забезпечити повернення коштів, які незаконно витрачені на покриття видатків з електричної енергії, теплової енергії та водопостачання та водовідведення, спожитих Комунальним закладом охорони здоров'я "Харківським обласним бюро судово-медичної експертизи" в сумі 7075,59 грн.

Оскільки у встановлений строк відповідач не виконав пункти 1, 2, 4 вказаної вимоги, тому Державна фінансова інспекція в Харківській області звернулася із зазначеним позовом до суду.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011 (далі Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також, Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, яка розглядається, Інспекція пред'явила вимогу від 27.05.2014 року № 750-15/1323 про усунення порушень, виявлених під час ревізії.

В оскаржених пунктах вказаної вимоги зазначено про необхідність відшкодування завданих збитків.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що позов фінансової інспекції про зобов'язання виконати вимогу стосовно зобов'язання відшкодувати шкоду є необґрунтованим.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскільки обставини справи судами встановлено правильно, а рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального права, що є підставою для ухвалення нового рішення.

Керуючись ст. 220, 222, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Шевченківської центральної районної лікарні задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 року у цій справі скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою відмовити у позові Державної фінансової інспекції в Харківській області до Шевченківської центральної районної лікарні про зобов'язання виконати пункти 1, 2, 4 вимоги від 27.05.2014 року № 750-15/1323.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

logo